O Żywej Pracowni

Żywa Pracownia jest firmą społeczną zajmującą się edukacją kulturalną, animacją i włączaniem społecznym. Od ponad 11 lat, działając na styku rzemiosła, sztuki i ekologii, tworzy w Krakowie PRZESTRZEŃ SPOTKANIA, do współtworzenia której zaprasza specjalistów, wolontariuszy, lokalną społeczność i osoby doświadczające wykluczenia społecznego.

Żywa Pracownia, jako spółka z o.o. non profit, całkowity dochód przeznacza na działalność pożytku publicznego spółki – działania społeczno-kulturalne i edukacyjne oraz aktywizację społeczną i zawodową osób z grup marginalizowanych. Jako przedsiębiorstwo społeczne daje pracę osobom z doświadczeniem bezdomności i niepełnosprawnościami, obecnie także uchodźczyniom wojennym z Ukrainy.

Wraz z Fundacją ZUPA i inicjatywą społeczną Zupa na Plantach Żywa współtworzy przestrzeń aktywizacji społecznej i zawodowej, w której kompetencje zdobywają osoby niegdyś bez domu – dziś uczestnicy programu ZUPOWE MIESZKANIE.

Zespół Żywej Pracowni tworzą rzemieślnicy, rękodzielnicy, przyrodnicy, edukatorzy ekologiczni i animatorzy kultury – osoby z bardzo różnym doświadczeniem, wykształceniem i historią.
Na co dzień zajmują się działaniami z zakresu edukacji regionalnej, kulturowej, przyrodniczej i ekologicznej. Specjalnością Żywej są warsztaty rzemieślnicze oraz inspirowane tradycją i naturą wielkoskalowe instalacje plenerowe.

W duchu ekonomii współdzielenia przy pracowni działa Podgórska Wypożyczalnia Sąsiedzka, z zasobów której wypożyczać można różnorodne narzędzia majsterkowe i sprzęty. Przy Żywej działa także Społeczny Warsztat Rowerowy Wrona i Kompany specjalizujący się w naprawach nietypowych rowerów oraz ożywianiu skazanych na śmierć przez innych serwisantów rowerów.

Wykorzystując różnorodne umiejętności i doświadczenie zespołu – Żywa Pracownia projektuje i wykonuje dizajnerskie gadżety z naturalnych i upycklingowych materiałów, drewniane zabawki, naturalne przestrzenie dla dzieci, miejskie ogrody, elementy żywej architektury z wikliny, rowery cargo o specjalnych funkcjach, mobilne machiny i scenografie teatralne.

Swoją ofertę Żywa Pracownia kieruje do szkół, przedszkoli, organizacji pozarządowych i instytucji zajmujących się edukacją kulturową i działaniami z lokalną społecznością oraz firm działających w obszarze przemysłów kreatywnych i czasu wolnego. Wspiera ich w realizacji projektów edukacyjnych i społeczno-kulturalnych oraz bieżącej działalności. Obsługuje eventy i festiwale, organizuje warsztaty integracyjne dla firm, tematyczne urodziny i wieczory panieńskie. We współpracy z firmami realizuje różnorodne działania w ramach wolontariatu pracowniczego i CSR.

W 2020 roku otrzymując wyróżnienie w kategorii Debiut roku Żywa Pracownia spółka z o.o. non profit stała się certyfikowanym podmiotem Znaku Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej. W 2022 roku została finalistą konkursu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej.

Zgodnie z przyjętym przez Żywą Pracownię modelem włączania społecznego, we wszystkie powyższe działania, na różnych ich etapach, zaangażowane są wszystkie osoby z zespołu Żywej – zarówno specjaliści rzemieślnicy i przyrodnicy, jak i współtworzące zespół pracowni osoby z różnych względów doświadczające wykluczenia społecznego.

Wiecej o działaniach Żywej Pracowni przeczytać można na stronie zywapracownia.pl oraz na Facebooku i Instagramie.

Bądź na bieżąco

Zupa to przestrzeń spotkania z drugim człowiekiem – na Plantach, w miejscach niemieszkalnych Krakowa, w Żywej Pracowni, ale także online. Zapisz się do Zupowego newslettera, by razem z nami współtworzyć tę przestrzeń.