Jak pomagać

Osoby w kryzysie bezdomności żyją wśród nas. Możesz je spotkać wszędzie – w centrum miasta, na Twoim osiedlu, pod lokalnym sklepem, na ławce w parku. W okresie skrajnych temperatur – bardzo niskich i wysokich – ich sytuacja jest szczególnie trudna. Twoje zatrzymanie się i chwila uwagi mogą uratować życie.

Zatrzymaj się

Najważniejsze jest to, żebyśmy drugiego człowieka nie omijali szerokim łukiem, zauważyli go i poświęcili mu chwilę naszej uwagi

Zapytaj, czy potrzebna jest pomoc

Zadaj kilka podstawowych pytań: czy nie dzieje się nic złego ze zdrowiem, czy spotkana osoba nie jest głodna, czy ma gdzie spać

Powiadom pogotowie

Jeśli obawiasz się, że stan spotkanej osoby zagraża jej życiu, powiadom pogotowie (telefon: 112 lub 999)

Zaproponuj doraźne wsparcie

Jeśli ktoś jest głodny albo chce mu się pić, zaproponuj podzielenie się / kupno czegoś do jedzenia albo ciepłej herbaty / wody (w zależności od temperatury)

Poinformuj o dostępnych miejscach pomocy

W Krakowie działa wiele organizacji oferujących różnego rodzaju wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności. Poinformuj spotkaną osobę o miejscach, do których może się udać (link: tu znajdziesz aktualną listę miejsc pomocy działających na terenie naszego miasta)

Możesz też powiadomić jedną z organizacji

Zapytaj spotkaną osobę, czy chciałaby być odwiedzana przez naszych wolontariuszy. Jeśli tak, poinformuj nas. Zbadamy jej sytuację w trakcie wyjazdów streetworkingowych. Jeśli będzie trzeba, powiadomimy inne służby / organizacje.

Bądź na bieżąco

Zupa to przestrzeń spotkania z drugim człowiekiem – na Plantach, w miejscach niemieszkalnych Krakowa, w Żywej Pracowni, ale także online. Zapisz się do Zupowego newslettera, by razem z nami współtworzyć tę przestrzeń.