Kim jesteśmy
Wszystko zaczęło się w listopadzie 2016 roku od prostego spotkania osób domnych i bezdomnych przy zupie na krakowskich Plantach.
Zupa to pretekst i tylko jeden z naszych sposobów na budowanie trochę bardziej wrażliwego świata. Bo właśnie na tym najbardziej nam zależy.
Celem wszystkich naszych działań jest tworzenie rzeczywistości, w której osoby doświadczające bezdomności nie są omijane szerokim łukiem i pozostawiane same sobie w ich trudnej sytuacji. Chcemy im pokazać, że są dla nas ważne. Konsekwentnie, małymi krokami budujemy relacje i wzajemne zaufanie.
Przed pandemią zupowi wolontariusze i ludzie żyjący na ulicach Krakowa spotykali się w każdą niedzielę po południu na skwerze Andrzeja Wajdy na Plantach przy ciepłej zupie. Przede wszystkim, żeby porozmawiać i po prostu pobyć ze sobą. Od maja 2022 roku wróciliśmy do regularnych spotkań przy zupie na Plantach, w każdą drugą niedzielę miesiąca.
Co tydzień jeździmy w tzw. miejsca niemieszkalne, w których ludzie żyją w ekstremalnie trudnych warunkach. Na pustostany, działki, do altan śmietnikowych, kanałów, namiotów. Dzięki tym regularnym kontaktom, poza konsekwentnym budowaniem relacji i dostarczaniem pilnej doraźnej pomocy rzeczowej (śpiwory, ciepłe ubrania, środki higieny osobistej), jesteśmy w stanie wychwytywać momenty, w których jest potrzebne albo możliwe specjalistyczne wsparcie, takie jak pomoc medyczna, skierowanie do noclegowni, skontaktowanie z MOPS-em czy z asystentem socjalnym.
W 2020 roku uruchomiliśmy mieszkanie wspierane i powiązany z nim program aktywizacji społecznej i zawodowej, w którym osoby z doświadczeniem bezdomności starają się małymi krokami zmieniać swoje życie. Są otoczone wsparciem asystentki, instruktorów aktywizacji, terapeutów i innych specjalistów. Uczestnicy programu na co dzień działają w siedzibie Zupy – Żywej Pracowni – w której współtworzą przestrzeń działań rzemieślniczych i pracują w warsztacie rowerowym.
Prowadzimy Mobilną Bibliotekę, z której osoby w kryzysie bezdomności mogą wypożyczać książki.
Staramy się też opowiadać w przestrzeni publicznej, jak złożonym problemem jest bezdomność, i w ten sposób uwrażliwiać społeczeństwo oraz walczyć z krzywdzącymi generalizacjami. Do jednego z projektów w tej przestrzeni zaprosiliśmy Grzegorza Turnaua, który specjalnie dla nas napisał i nagrał – razem z Igorem Herbutem – utwór „Zupa na Plantach”.
Zapraszamy na naszą stronę internetową oraz na profile na Facebooku, YouTube i Instagramie, gdzie możecie śledzić na bieżąco nasze działania i historie ze spotkań na ulicy.
Bądź na bieżąco
Zupa to przestrzeń spotkania z drugim człowiekiem – na Plantach, w miejscach niemieszkalnych Krakowa, w Żywej Pracowni, ale także online. Zapisz się do Zupowego newslettera, by razem z nami współtworzyć tę przestrzeń.